A ballagás hatalmas mérföldkő egy család életében, de a vele járó költségek könnyen magasra szökhetnek. Cikkünkben összegyűjtöttük, 2025-ben a ballagáskor mennyibe kerülnek a legfontosabb tételek – virág, ruha, dekoráció, étel és ajándék –, és adunk pár tippet arra is, hogyan lehet mindezt költséghatékonyan megoldani.
Milyen virágcsokor árakra számíthatsz?
Legyen szó általános iskolai vagy középiskolai ballagásról, a virágcsokor elhagyhatatlan része az ünneplésnek – ugyanakkor a virág manapság nem olcsó mulatság.
A ballagási csokor ára több mindentől is függ:
- mekkora ballagási csokrot választasz,
- milyen virágokat tartalmaz a csokor (szezonálisokat vagy különlegességeket),
- milyen dekorációs elemeket kérsz (díszek, szalagok, apró kiegészítők, lufik, stb),
- hol vásárolsz (virágbolt, piac vagy online),
- igényelsz-e hozzá házhozszállítást.
A kisebb, egyszerűbb csokrok ára jellemzően 6-8 ezer forinttól indul, míg az átlagos, ballagási csokrok 10-15 ezer forint körül mozognak. Persze a határ a csillagos ég, ha extra díszítést, többféle virágot vagy lufit is szeretnél, a végösszeg akár 30-40 ezer forintig is felkúszhat.
Ha több családtag is szeretne virággal kedveskedni, célszerű egyeztetni, hiszen a túl sok csokor akár nehézséget is jelenthet, különösen, ha az ünnepeltnek ezzel kell hosszabb sétát tennie az iskolában. Ilyenkor praktikusabb, ha csak 1-2 csokor kerül a ballagó diák kezébe, a többit pedig az esemény végén adják át.
Ruha költségek – mennyit érdemes rászánni?
A ballagáson az ünnepelt megjelenése kiemelt figyelmet kap: az alkalomhoz illő ruházat és kiegészítők azonban a költségeket tekintve az egyik legnagyobb kiadást jelenthetik.
- A lányok esetében egy elegáns ballagási ruha vagy kosztüm ára 20-60 ezer forint között mozog, a hozzá illő cipő 10-30 ezer forintba is kerülhet, míg a kiegészítők – mint egy kisebb táska, ékszerek – további 5-20 ezer forinttal növelhetik a végösszeget.
- A fiúknál az öltöny a nagyobb tétel, akár 30-80 ezer forintot is elkérhetnek érte. A cipő 15-40 ezer forint között alakul. A nyakkendő, az öv és egyéb apróságok pedig további 5-20 ezer forintba kerülhetnek.
Habár ezek az árak magasak, érdemes szem előtt tartani, hogy egy elegáns ruha vagy öltöny nemcsak a ballagás napján használható – egy jól választott darab később is hasznos lehet például állásinterjún, esküvőn, diplomaosztón vagy más ünnepi alkalmakkor. Vagyis a magasabb ár nem feltétlenül pénzkidobás, inkább egy tudatos befektetés.
Provident tipp: Válasszátok a Provident heti kölcsönét, vagy akár a havi kölcsönét és valósítsátok meg az elképzeléseiteket!
A megjelenéshez hozzátartoznak a szépészeti szolgáltatások is, amelyekre szintén érdemes külön sort szánni a költségvetésben. Egy fodrász vagy kozmetikai kezelés, illetve egy szép manikűr ára akár 8-20 ezer forint között is mozoghat.
Dekorációs költségek
Egy ballagás sem az igazi a hozzá illő ünnepi hangulat nélkül – ezt pedig leginkább a kreatív ballagási dekorációval lehet megteremteni. Akár az otthonodat, az iskolát vagy egy külön bérelt termet díszítenél fel, a különféle dekorelemek ára jelentősen befolyásolhatja a végösszeget. Egy-egy transzparens, ballagási lufi vagy fotófal már 2-5 ezer forinttól beszerezhető, de ha nagyobb volumenű dizájnra vágysz, akkor könnyedén el lehet költeni 20-30 ezer forintot is erre.
Étel és vendéglátás a ballagáson
A ballagás után a közös ebéd vagy vacsora szinte elmaradhatatlan része az ünneplésnek, ugyanakkor ez szintén komoly anyagi terhet okozhat – főleg, ha nagy a család. Többféle lehetőség is rendelkezésre áll:
- vendégül láthatod otthonodban a családot,
- rendelhetsz ételt házhoz,
- vagy elmehettek egy étterembe.
Mindegyik opció más és más költségekkel jár, az otthoni vendéglátás általában a legköltséghatékonyabb. Ilyenkor te döntöd el, mit és mennyit készítesz, így a végösszeg teljes mértékben a te irányításod alatt van. Praktikus megoldás még az ételrendelés is: a hidegtálak ára átlagosan 15-30 ezer forint között mozog.
Az éttermek esetében az árak nagymértékben eltérnek – különösen Budapest és a vidéki városok között. Népszerű választásnak számítanak az all you can eat helyek, ahol fix áron, korlátlanul lehet fogyasztani. Bár nagyobb család esetén kedvezőbbnek tűnhet, mégis számolni kell azzal, hogy egyre több étterem számol fel ünnepi felárat ballagáskor. Egy ilyen alkalom tehát 10-15 ezer forint/fő költséggel is járhat, így egy 10-12 fős családi összejövetel esetén máris hat számjegyű összeggel kell kalkulálni.
Ajándékozás – mit és mennyit szokás adni?
Ballagáskor szinte mindenki szeretne valami emlékezetes ajándékkal kedveskedni az ünnepeltnek – de milyen ajándékot érdemes választani, és mennyit illik költeni? A lehetőségek skálája igen széles: a leggyakoribb opció a pénzajándék, amit a ballagó diák a saját céljaira – például jogosítványra, laptopra, utazásra – tud fordítani.
A pénzajándék összege mindig egyéni döntés kérdése – csak annyit tegyél a borítékba, amennyi számodra kényelmes és belefér. Általánosságban elmondható, hogy a családtagok 10-50 ezer forint közötti összeget szoktak adni, de ennél kevesebb vagy több is teljesen elfogadható, attól függően, milyen a kapcsolatotok, illetve milyen anyagi lehetőségeid vannak.
Érdemes lehet még a ballagó számára befektetés vagy megtakarítás formájában ajándékot adni: például egy jól megválasztott bankszámla, nyugdíj-előtakarékossági számla vagy tartós befektetési számla (TBSZ) segíthet megalapozni a ballagó diák pénzügyi jövőjét is.
Ha inkább tárgyi ajándékban gondolkodsz, a klasszikus aranyékszer, egy komolyabb okoseszköz vagy akár egy minőségi óra is szóba jöhet. Sokan választanak élményajándékot is: koncertjegy, tanfolyam vagy élményutazás is lehet igazán személyes és maradandó meglepetés. Egy nagyobb ajándék kapcsán akár többen is összefoghattok a családban – ez nemcsak praktikus, de költséghatékony is.
Bármilyen ballagási ajándékot is választasz, fontos, hogy az ajándék ne a pénzösszegről, hanem a figyelmességről szóljon!
Hogyan úszd meg a legköltséghatékonyabban a ballagást?
Ballagáskor nem kell feltétlenül mélyen a pénztárcába nyúlni – néhány tudatos döntéssel és egy kis kreativitással sokat lehet spórolni anélkül, hogy az esemény színvonalából engednél. Íme néhány praktikus tipp:
- Rendelj időben csokrot! A virágok ára az utolsó pillanatban akár duplájára is nőhet – ha előre tervezel, megtakaríthatsz vele.
- Használj saját készítésű dekorációt! Egyedi, kreatív és pénztárcabarát megoldás lehet, ha például kézzel készítesz girlandokat vagy újrahasznosított díszeket használsz. Sok esetben akkor is olcsóbban jössz ki, ha online rendeled meg a dekorelemeket.
- Gondold át a ruhakérdést! Nem muszáj mindent újonnan megvenni – nézz szét a szekrényben, kölcsönözz barátoktól, vagy újíts fel egy régebbi darabot új kiegészítőkkel!
- Smink, frizura, köröm – amit tudsz, csinálj meg otthon! A szépségápolási szolgáltatásokon rengeteget spórolhatsz. Kérd meg egy ügyes családtagodat vagy barátodat, hogy segítsen a készülődéskor!
- Tartsd otthon az ünneplést! Étterem helyett rendezz családi ebédet vagy vacsorát otthon, így teljes mértékben te szabod meg, mennyit költesz az ételekre és italokra.
- Oszd meg a költségeket családon belül! Ha több testvér, szülő vagy nagyszülő is részt vesz az előkészületekben, érdemes egyeztetni, ki mit vállal. Egy kis együttműködéssel jelentősen csökkenthető a pénzügyi teher.
Jelen cikk általános jellegű tájékoztatást nyújt a részletezett témával kapcsolatban. A cikk nem minősül útmutatónak, tanácsnak. Kérjük, hogy minden esetben olvasd el a témában fellelhető egyéb információs tartalmakat, illetve kérd szakértő segítségét.