Provident
blog

Így mérje fel pénzügyi helyzetét!

Bár sokan idegenkednek tőle, a háztartási költségvetés összeállítása és nyomonkövetése nem akadémiai tudomány. Akár egy kockás papír, akár egy excel tábla vagy egy applikáció is elég hozzá – de a legfontosabb az idő, amit muszáj a folyamatra szánni, hiszen havi 15-20 perc akár 15-20.000 forint megtakarítást is hozhat a konyhára.

✔ Nulladik lépésként gondolja át, hogyan kezelte eddig pénzügyeit!

Érdemes már a tervezés megkezdése előtt felmérni, hogy milyen szokásaink voltak eddig, ahogyan azt is, min és miért szeretnénk változtatni. A megfelelő motiváció már fél siker.

– Tervezem a pénzügyeimet, vagy csak úgy történnek a dolgok?
– Megfontoltan vagy ötletszerűen vásárolok?
– Örömként vagy teherként tekintek a takarékosságra?
– Hajlandó vagyok-e időt szánni arra, hogy rendben tudjam a pénzügyeimet?
– Kik azok, akiktől pénzügyi tanácsokat lenne érdemes kérnem, mert megbízhatok bennük, és értenek is hozzá?

✔ Válassza ki az Ön számára megfelelő költségvetés-készítési módot!

Ehhez jó megoldás lehet a Pénzügyi Navigátor Háztartási költségvetés-kalkulátora.

✔ Fogadja (és tegye is) meg, hogy idén legalább havi rendszerességgel áttekinti kiadásait és bevételeit!

Pénztárcája hónapról-hónapra meg fogja hálálni azt a néhány percnyi gondoskodást!

✔ Amit lehet, tervezzen meg előre már az év elején!

– Tudjuk, mikor lesz húsvét, mikor szeretnénk nyaralni, mikor kezdődik az iskola, vagy épp a karácsonyi készülődés – a havi pénzmozgások követésén túl gondolkodjon a teljes pénzügyi évben! Ha tudja, hogy bizonyos időszakok pénzügyi nehézséget szoktak okozni, készüljön rájuk minél hamarabb, akár havi néhány ezer forinttal, amelyet külön gyűjt.

– Kiváló megoldás erre a „borítékos módszer”, amelynek lényege, hogy kézzel foghatóan gyűjtünk, kategóriákat képezve. Vagyis az egyes borítékokra felírjuk a pénzügyi céljainkat, pl.: nyaralás vagy iskolakezdés, és már januártól gyűjtünk ezekre a kiadásokra kisebb, de rendszeres összegekben. Az éves pénzügyi tervezésben segít a Tervezze meg kiadásait! füzet is.

✔ A bevételek és kiadások mellett tekintse át adósságait és megtakarításait is!

Sokan nem is gondolnák, de egy meglévő hitelünk kedvezőbbre váltásával, a havi törlesztőrészlet különbözetét félretéve egy adósságból akár megtakarítás is lehet. Hogyan? Tételezzük fel, hogy háztartásunknak van egy havonta 35.000 forintos kiadást jelentő törlesztőrészlete. Azonban ezt a hitelt kiválthatnánk egy másik szolgáltató hitelével is, ahol a havi törlesztőrészlet – azonos futamidő mellett – csupán 29.000 forint. A váltással máris keletkezett 6.000 forint különbözet, amelyre ezt követően megtakarításként is tekinthetünk, és mehet a korábban említett borítékokba.

Van még 1 perce? Nézze meg kisfilmünket a pénzügyi tervezésről!