A legjobb őszi szőlőlekvár receptek
A házi szőlőlekvár készítése egy remek kora őszi program, és nincs is annál jobb érzés, mint a borús, hideg napokon leemelni egy ínycsiklandó dzsemet a polcról, melyben ott rejtőznek a napérlelte szőlő csodás ízei. A saját kezűleg készített szőlőlekvár lehetőséget ad arra, hogy adalékanyagmentesen, ízlésednek megfelelően szabd testre a zamatokat és az állagot. Biztos lehetsz abban, hogy lekvárod egészséges és tápláló csemege lesz. Cikkünkből most megtudhatod, hogy miért érdemes kipróbálni a szőlőlekvár főzést otthon, milyen előnyökkel jár, és mikre figyelj. Továbbá isteni szőlőlekvár recepteket is megismerhetsz.
Jelen cikk általános jellegű tájékoztatást nyújt a részletezett témával kapcsolatban. A cikk nem minősül útmutatónak, tanácsnak. Kérjük, hogy minden esetben olvasd el a témában fellelhető egyéb információs tartalmakat, illetve kérd szakértő segítségét.
Szőlőlekvár készítés: miért is imádjuk annyira a szőlőlekvárt?
A szőlőlekvár egy rendkívül ízletes finomság, amely
- akár önmagában vagy kenyéren fogyasztható
- mennyei sütemények hozzávalója lehet
- húsok mellé tálalhatod
- kedvenc zabkásádat bolondíthatod meg vele
Emellett az egészségre is számos jótékony hatása van.
1. Magas antioxidáns tartalom
A szőlő gazdag polifenolokban, például flavonoidokban és resveratrolban, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek. Az antioxidánsok segítenek megvédeni a testet a szabadgyökök káros hatásaitól, így hozzájárulhatnak az öregedési folyamatok lelassításához és a sejtek egészségének megőrzéséhez.
2. Vitamin és ásványi anyag bomba
A szőlőben található természetes vitaminok, például a C- és K-vitamin, valamint az olyan ásványi anyagok, mint a kálium, vas és magnézium, fontosak az immunrendszer erősítésében és az egészséges testműködés támogatásában.
3. Energiaforrás
A szőlőlekvár magas cukortartalma miatt gyorsan felszívódó energiaforrás, amely segíthet az energiahiány pótlásában és a fizikai aktivitás támogatásában.
Miért jó a szőlőlekvár készítése házilag?
A szőlőlekvár viszonylag ritka a boltok polcain, ezért nem érdemes kihagyni a házi lekvárfőzés élményét. Amellett, hogy beleteheted szívedet, lelkedet, valamint a legjobb alapanyagokat, számtalan egyéb előnyét is élvezheted.
#1. előny: Minőségi természetes összetevők
Amikor házilag főzöd a szőlőlekvárt, akkor biztosan tudod, hogy milyen eredetű és minőségű összetevőket tartalmaz. A szőlőlekvár ízvilágát nagyban meghatározza, hogy milyen szőlőfajtából készült, így kedvencedet, a legszebb és legzamatosabb fürtöket válogathatod ki a piaci választékból. Valamint használhatsz olyan természetes ízesítőket, mint a citrom vagy a fahéj, amelyek még egyedibbé teszik dzsemedet.
#2. előny: Nem tartalmaz mesterséges adalékanyagokat
Szőlőlekvárodban nem lesznek mesterséges színezékek, ízfokozók vagy tartósítószerek, amelyeket gyakran találni a boltban kapható készítményekben. Ez segít elkerülni az olyan káros vegyi anyagok fogyasztását, amelyek hosszú távon károsíthatják az egészséget.
#3. előny: Kísérletezhetsz a receptekkel
Az otthoni szőlőlekvár főzésben az az egyik legjobb, hogy tényleg ízlésednek megfelelően készítheted el a recepteket. Ha például kevesebb cukorral szereted, vagy éppen más gyümölcsöket szeretnél hozzáadni, hogy ízletes és egészségesebb változatot hozz létre, akkor teljesen szabad kezed van.
#4. előny: Tapasztalat és öröm
A lekvárfőzés kreatív és szórakoztató, remek időtöltés, melynek során tanulhatsz és új dolgokat próbálhatsz ki. A szőlőlekvár főzésével nemcsak finomságokat készítesz, hanem olyan tapasztalatokat is szerzel, melyekkel tökéletesítheted konyhaművészetedet.
#5. előny: Frissesség és tartósság
A házi lekvár ízeit akár már frissen is élvezheted, de a lekvár – megfelelő előkészületek mellett – sokáig el is tartható. Így amikor már lemegy a szőlő szezon és beköszöntenek a komorabb, hidegebb napok, akkor is feltöltődhetsz a napérlelte szőlőszemek csodás zamataival.
#6. előny: Spórolhatsz
Az otthoni főzés általában költséghatékonyabb, mint a bolti változatok vásárlása, különösen akkor, ha szezonban, helyi termelőtől és nagyobb mennyiségben vásárolsz szőlőt.
Provident tipp: Álmaid konyhájában szeretnéd elkészíteni kedvenc szőlőlekvárodat? Válaszd a Provident heti kölcsönét, vagy akár a havi kölcsönét és valósítsd meg az elképzeléseidet!
Tippek, tanácsok szőlőlekvár készítéshez
Milyen szőlőt használj a lekvárhoz?
- Akármilyen fajta mellett döntesz, mindig érett fürtöket válassz, mert ezek íze és édességi foka gazdagabb és jobb ízű lekvárt eredményez.
- Csak hibátlan, szép gyümölcs kerüljön a lekvárba, mert akár egy rossz szem is tönkreteheti a munkádat, tehát ezen nem érdemes spórolni.
- Alaposan mosd meg a szőlőszemeket, akár háromszor-négyszer is öblítsd át, hogy ne maradjon rajtuk semmilyen szennyeződés.
- Amennyiben lehetőséged van, válassz olyan szőlőt, amelynek termesztése vegyi anyagok nélkül történt – például bio szőlő – vagy helyi termelőktől portékái között válogass.
Szőlőlekvár maggal vagy anélkül? Hogyan készítsd?
A szőlőlekvárt nyugodtan főzheted együtt a magokkal, de vannak, akik idegenkednek ettől. Mindkét módszerrel készült szőlőlekvár finom lehet, és a választás részben a személyes preferenciádon múlik.
Szőlőlekvár maggal
Ez a módszer egyszerűbb, mivel a szemekkel nem kell külön bíbelődni, egészben használhatod fel őket, így sokkal gyorsabb lesz a befőzés folyamata. A lekvár textúrája a magok miatt kevésbé lesz sima, de vannak, akiknek ez egyáltalán nem jelent problémát.
Szőlőlekvár készítése magok nélkül
Vásárolhatsz kifejezetten mag nélküli szőlőt, vagy eltávolíthatod magad a magokat. Ezzel nem muszáj az előkészületeknél bajlódnod, a főzést követően is átpasszírozhatod a lekvárt. Bőven megéri a fáradtságot, ha egy nagyon finom, selymes textúrájú lekvárt szeretnél. Ráadásul sokkal nagyobb ízélményben lesz részed, és ha már az elején kiszeded a magokat, akkor abban is biztos lehetsz, hogy semmilyen kesernyés íz nem rontja el a lekvárt.
Szőlőlekvár dzsemfixszel: érdemes használni?
Sokan készítik dzsemfixszel a lekvárt, akik az igazán sűrű állagot részesítik előnyben. Amennyiben teljesen adalékanyagmentes lekvárban gondolkodsz, érdemes kerülni és inkább természetes sűrítőanyagot használni, mint például a pektin.
A pektin lehet a természetes megoldás
A pektin egy növényi rost, amely folyadékkal keveredve gélszerű anyagot képez, ezért nagyszerű lekvárok és dzsemek főzéséhez.
Pektinnel csökkentheted az elkészítési időt, mivel sokkal hamarabb besűrűsödik a lekvár. Így nem kell feleslegesen hosszan forralni, ráadásul a rövidebb főzési idő miatt jobban megmarad a gyümölcs eredeti íze.
A legjobb szőlőlekvár receptek
És akkor most jöjjön néhány igazi szőlős csemege receptje!
Natúr szőlőlekvár fehér szőlőből
Hozzávalók:
- 4 kg szőlő
- 1,2 kg cukor
- 2 db citrom
Elkészítés:
- A szőlőszemeket szedd le a fürtről és alaposan válogasd át, ne használj kicsit is puha szemeket. Majd alaposan mosd meg őket.
- Tedd lábosba a szőlőt, és jöhet rá a cukor, valamint a citrom reszelt héja.
- Alacsony lángon főzd forrástól számított kb. egy órán át. Közben időről időre távolítsd el a tetején keletkező habot és kevergesd.
- Amikor már nem habos és eléggé besűrűsödött a lekvár, szitán passzírozd át, hogy a szőlő héja és a magok ne kerüljenek a lekvárba. Majd ismét forrald néhány percig.
- Végül töltsd a lekvárt alaposan elmosott, sterilizált és előmelegített üvegekbe és állítsd fejre 5-10 percre. Ezután 3-4 napra tedd száraz dunsztba plédek közé.
TIPP: Hogy biztosan teljesen természetes és adalékanyagmentes lehessen a lekvárod, mindig kezeletlen citromhéjat használj.
Othellós szőlőlekvár birsalmával
Hozzávalók:
- 4 kg othelló szőlő
- 2 kg birsalma
- 25 dkg cukor
- 1 darab citrom
Elkészítés:
- Szemezd le a szőlőt, majd hámozd meg a birsalmát, távolítsd el a magházát és kockázd fel.
- Tedd a gyümölcsöket lábosba a cukorral, locsold meg a citrom levével és reszeld rá a citrom héját.
- Miután a birsalma is puhára főtt, passzírozd át egy szitán keresztül a főzetet és forrald újra néhány percig.
- Majd kanazald a lekvárt tiszta, sterilizált és előmelegített üvegekbe. Néhány napra tedd száraz dunsztba plédek közé.
Szőlőlekvár almával és fahéjjal
Hozzávalók:
- 1-1 kg fehér és piros magnélküli szőlő
- 40 dkg alma
- 70 dkg cukor
- 6 evőkanál citromlé
- 3 kávéskanál őrölt fahéj
Elkészítés:
- A szőlőket szemezd le, az almáknak vágd ki a magházát, majd héjastul kockázd fel és locsold meg a gyümölcsöket a citromok levével. Ezt követően turmixold alaposan össze.
- Egy tálban keverd össze a cukrot és a fahéjat, majd add hozzá a pürésített gyümölcshöz egy nagy lábosban.
- Majd kezdd el főzni és kevergesd rendszeresen, nehogy odaégjen. Főzd, amíg be nem sűrűsödik, el nem éred a kívánt állagot.
- Végül töltsd steril, előmelegített üvegekbe és helyezd száraz dunsztba.
Szőlőlekvár izabella fürtökből
Hozzávalók:
- 3 kg izabella szőlő
- 2 dl víz
- 3 kg cukor (ízlés szerint változtatható a mennyiség)
Elkészítés:
- Mosd meg és szemezd le az izabella fürtöket.
- Egy nagy lábosba tedd bele a szemeket és önts alájuk 2 dl vizet.
- Alacsony lángon főzd őket mindaddig, amíg a szemek elkezdik kiereszteni a levüket.
- Ekkor egy szűrőn vagy szitán keresztül passzírozd át a szőlőt.
- Az így kapott levet ismét kezdd el forralni és add hozzá a cukrot. Főzd nagyjából 20-25 percig, amíg megfelelően besűrűsödik.
- Végül kanalazd üvegekbe és száraz dunsztban hagyd kihűlni 3-4 nap alatt.
Neked melyik a kedvenc szőlőlekvár recepted? Írd meg nekünk kommentben!