Az anyaság pénzügyi oldala: kedvezmények és támogatások
A szülőség nemcsak érzelmi és fizikai változásokat hoz magával, hanem komoly pénzügyi kérdéseket is felvet. Magyarországon számos támogatás és kedvezmény érhető el a családok számára, amelyek segíthetnek a gyermekvállalás és -nevelés költségeinek fedezésében. Az egyszeri anyasági támogatástól, a családi pótlékon át, a GYES és GYED juttatásokig többféle állami segítség áll rendelkezésre. Emellett a Babakötvény, az adókedvezmények és a lakhatási támogatások további lehetőséget kínálnak a szülőknek. Cikkünkben részletesen bemutatjuk ezeket a lehetőségeket, hogy könnyebben eligazodhass a pénzügyi támogatások világában.
Anyasági támogatások és állami juttatások
Egyszeri anyasági támogatás
Az egyszeri anyasági támogatás egy olyan juttatás, amit minden édesanya igényelhet, aki a várandósság alatt legalább négy alkalommal részt vett várandósgondozáson – koraszülés esetén legalább egyszer. Anyasági támogatást örökbefogadás esetén is kérhetsz, ha az örökbefogadást jogerősen engedélyezték és a gyermeket az engedélyezés előtt már maximum egy éve folyamatosan te nevelted a saját háztartásodban. Emellett gyámként is kérvényezhető a támogatás, ha a gyermek a születését követően 6 hónapon belül a gyám gondozásába kerül, illetve a vér szerinti apa ia jogosult rá, ha a szülő nő az anyasági támogatás igénylését megelőzően meghal, és a gyermekről a vér szerinti apa saját háztartásában gondoskodik.
Mennyi az anyasági támogatás 2025-ben?
Az anyasági támogatást a gyermek születésekor érvényben lévő szociális vetítési alap összege alapján határozzák meg, ami 2025-ben 28 500 forint. Ennek a 225%-a az egy gyermek után járó támogatás összege, amely 64 125 forint, míg ikrek esetén a vetítési alap 300%,, ami így gyermekenként 85 500 forintot jelent.
Ez a támogatás az újszülött érkezésekor nyújthat egyszeri anyagi segítséget az édesanyáknak. Az igénylésnek a születést, illetve az örökbefogadás végleges engedélyezését követő 6 hónapon belül meg kell történnie.
Családi pótlék
A családi pótlék egy havi rendszerességgel folyósított állami juttatás, amelynek célja a gyermeknevelés anyagi terheinek csökkentése. A családi pótlék nevelési ellátásból és iskoláztatási támogatásból áll. A nevelési támogatást a bölcsődés és óvodás gyermekek után, a gyermek tankötelezetté válása évének október 31-ig jár, míg az iskoláztatási támogatást az általános és középiskolás gyermekek után adja az állam.
A családi pótlék legfeljebb annak a tanévnek a végéig jár, amelyben a tanuló gyermek betölti a 16. életévét kivéve, ha a tankötelezettség megszűnését követően is folytatja a tanulmányait köznevelési vagy szakképző intézményben, ugyanis ekkor 20 éves korig igényelhető.
A családi pótlék összege függ
- a gyermekek számától,
- a családi állapottól
- és a gyermek egészségügyi állapotától.
Például egyedülálló szülők esetén, vagy tartósan beteg gyermekek után magasabb összeg igényelhető.
CSED (csecsemőgondozási díj)
A csecsemőgondozási díjra azok a nők jogosultak, akik a gyermek születése előtti két évben legalább 365 napon keresztül biztosított jogviszonnyal rendelkeztek és akinek a gyermeke
- a biztosítás tartama alatt vagy
- a biztosítás megszűnését, a szünetelést kezdetét követő 42 napon belül születik, vagy
- a biztosítás megszűnését, a szünetelés kezdetét követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.
A CSED-re örökbefogadás és gyámság esetén is jogosult lehetsz.
A CSED a szülési szabadság alatt kapható, ami Magyarországon jelenleg 24 hét. Már a szülés várható időpontja előtt 4 héttel is elkezdheted a szülési szabadságot, így akár a szülés előtt is megkaphatod a CSED-et. A támogatás a gyermek születését követően legfeljebb a 168. napig jár.
A CSED összege a szülő jövedelmével egyezik meg – a szülő jövedelme alapján számolt naptári napi alap 100 százaléka, amiből 15% személyi jövedelemadót vonnak le. Fontos, hogy a CSED mellett nem vállalhatsz munkát, ugyanis, ha bármilyen keresőtevékenységet folytatsz, akkor a jogosultság megszűnik.
GYED (gyermekgondozási díj)
A CSED után a gyermekgondozási díjat igényelheted vérszerinti vagy örökbefogadó szülőként, gyámként vagy még nem nyugdíjas nagyszülőként. A GYED egy magasabb összegű juttatás, amely a gyermek 2 éves koráig vehető igénybe – ikrek esetén a gyerekek 3 éves koráig jár.
Az ellátás mértéke a szülő figyelembe vehető jövedelme alapján számolt naptári napi alap 70 százaléka, de maximum a minimálbér kétszeresének a 70 százaléka gyermekenként. Érdemes tudni, hogy a GYED-ből 15%-os személyi jövedelemadót és 10% nyugdíjjárulékot vonnak le.
Az igénybevételéhez a gyermek születése előtti két éven belül legalább 365 napon át biztosítottnak kell lenni. A GYED nagy előnye, hogy akár dolgozhatsz is mellette.
GYES (gyermekgondozást segítő ellátás)
A gyermekgondozási támogatás a gyermek 3 éves koráig, ikrek esetén tankötelessé válásuk évének végéig, tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek esetén pedig 10. életév betöltésééig igényelhető ellátás, melyet a gyermekkel közös háztartásban élő szülők bármelyike, a gyám vagy akár nagyszülő is.. A GYES összege 28 500 forint, ami havonta kerül folyósításra – érdemes tudni, hogy ebből 10% nyugdíjjárulékot is levonnak.
A GYES-t azok a szülők is igénybe vehetik, akik nem állnak biztosítási jogviszonyban – például nem volt munkaviszonyuk a gyermek születését megelőzően –, emiatt pedig a CSED-et és a GYED-et nem kérvényezhetik.
GYET (gyermeknevelési támogatás)
A GYET a nagycsaládok számára elérhető támogatás: azok a szülők, gyámok igényelhetik, akik három vagy több gyermeket nevelnek saját háztartásban, és nem részesülnek CSED, GYES vagy GYED támogatásban. A gyermeknevelési támogatás a legkisebb gyermek 3 éves korától 8 éves koráig folyósítható, feltéve, hogy a jogosult 3 vagy több kiskorú gyermeket nevel saját háztartásában.
Az összege a gyermekek számától függetlenül 28 500 forint, amiből még 10% nyugdíjjárulékot is levonnak.
A GYET mellett részmunkaidőben munkát is vállalhatsz, azonban a heti munkaidő nem haladhatja meg a 30 órát. Nem vonatkozik időkorlátozás a munkára, amennyiben a saját otthonodban távmunkában vagy home office-ban dolgozol.
Babakötvény és életkezdési támogatás
Mi az az életkezdési támogatás?
Az életkezdési támogatás egy fix összegű állami támogatás, ami alanyi jogon jár minden magyar állampolgárságú gyermeknek. A támogatás összegéhez csak és kizárólag a 18. életévét betöltött gyermek férhet hozzá: a támogatás szabadon felhasználható, és minden adótól, járuléktól, illetve illetéktől mentes.
Kiknek jár az életkezdési támogatás?
- 2005. december 31. után született Magyarországon élő magyar állampolgárságú gyermekek,
- illetve 2017. június 30. után született Magyarországon kívül élő magyar állampolgárság vagy Magyar igazolvánnyal rendelkező gyermekek is megkapják a támogatást.
Mennyi állami támogatást kapnak a gyerekek?
Ha a gyermek Magyarországon él, akkor a támogatást nem kell igényelni, ugyanis a Magyar Államkincstár a gyermek születését követően automatikusan megnyitja a Kincstári életkezdési letéti számlát, és elhelyezi rajta a támogatás összegét, ami 42 500 forint. Amennyiben a gyermek külföldön született, akkor a szülőnek külön kérvényeznie kell a támogatást.
A magyar állam további két alkalommal is támogatást nyújt: a gyermek 7 éves és 14 éves korában is 44 600 forintot utal a számlára. Az életkezdési letéti számla inflációkövető kamatozású, tehát a Kincstár minden évben növeli az előző éves infláció mértéke alapján a számlán lévő összeget.
Provident tipp: Válasszátok a Provident heti kölcsönét, vagy akár a havi kölcsönét és valósítsátok meg az elképzeléseiteket!
Mit kell tudni a Start-értékpapírszámláról?
Ha az életkezdési támogatás összegét gyarapítanád szülőként vagy hozzátartozóként, akkor arra a Kincstári Start-értékpapírszámla létrehozásával van lehetőséged.
A Kincstári Start-értékpapírszámla gyakorlatilag egy hosszú távú megtakarítási lehetőséget biztosít – az összegyűjtött pénzösszeghez a gyermek a 18. életévét betöltve férhet hozzá. Erre a számlára átvezethető az állam által biztosított életkezdési támogatás, amit a szülők vagy hozzátartozók további befizetésekkel tovább növelhetnek.A gyermek 18. életévének betöltéséig összeghatár nélkül fizethetnek be a számlára: a rendszeresség és a befizetések összege nincs meghatározva, korlátozva. A számla megnyitása és a számlavezetés is teljesen díjmentes.
A Start-értékpapírszámla egyik jelentős előnye, hogy az itt elhelyezett összeg éves kamatának mértéke az előző évre megállapított átlagos fogyasztói árindex 3 %-kal növelt értéke. Emellett a befizetések után állami támogatás is jár, aminek az összege az éves befizetések 10%-a, de maximum 12 000 forint.
A Start-értékpapírszámla egy kedvező és biztonságos megtakarítási forma, amely kifejezetten a gyermek jövőbeli életkezdését segíti elő.
Mi az a Babakötvény?
A Babakötvény egy speciális gyermek-megtakarítást támogató állampapír, ami 1 forint alapcímletű, változó kamatozású, 19 év futamidejű és a Magyar Állam évente bocsátja ki. A Babakötvény az előző év átlagos inflációja felett 3%-kal kamatozik..
A Babakötvényt kizárólag a Kincstári Start-értékpapírszámlán lehet tárolni. Minden befizetésből a Magyar Államkincstár automatikusan Babakötvényt vásárol – a gyermek születési évéhez kapcsolódó sorozatú állampapírt. A Start-számlára befizethető összeg egy naptári évben nem haladhatja meg az 1.200.000,-Ft-ot.
Egyéb pénzügyi támogatások és kedvezmények
Családi adókedvezmények
Magyarországon számos adókedvezmény vehető igénybe, amelyek elsődleges célja a családok anyagi terheinek csökkentése. A családi adókedvezmény mértéke függ a gyermekek számától, így minél több gyermeket nevel egy család, annál nagyobb adómegtakarítás érhető el. Ha részletesen érdekel a téma, akkor olvasd el a családi adókedvezményekről szóló cikkünket!
CSOK Plusz (Családi Otthonteremtési Kedvezmény)
A CSOK Plusz egy államilag támogatott, fix kamatozású kedvezményes hitel, amit a gyermeket nevelő vagy vállaló házaspárok igényelhetnek lakáscéljaik megvalósítására. A kölcsön új és használt lakás vásárlására, építésére vagy bővítésére használható fel, és a maximális összege a vállalt gyermekek számától függően akár 50 millió forint is lehet.
Babaváró hitel
A Babaváró hitel egy államilag támogatott, szabad felhasználású kölcsön, amit azok a házaspárok igényelhetnek, ahol a feleség az igénylés időpontjában még nem töltötte be a 35. életévét. A felvehető maximális összeg 11 millió forint, ami legfeljebb 20 éves futamidővel kérhető. A hitel az első öt évben kamatmentes, ha ezen időszak alatt 1 gyermek születik, akkor a futamidő végéig továbbra is kamatmentes marad, sőt a törlesztés akár 3 évre is szüneteltethető. 2 gyermek esetén újabb 3 évre felfüggeszthető a törlesztés, és a tőketartozás 30%-át elengedik. 3 gyermek esetén a teljes tartozást elengedik, tehát gyakorlatilag megszűnik a hitel és vissza nem térítendő állami támogatássá alakul át.
Munkáshitel
A munkáshitel egy államilag támogatott, kamatmentes kölcsön, ami legfeljebb 4 millió forintig igényelhető. A munkáshitel a 17 és 26 év közötti, diplomával nem rendelkező, felsőoktatási tanulmányt nem folytató fiatal munkavállalók és vállalkozók számára nyújt segítséget az életkezdéshez. A hitel szabadon felhasználható, kamatmentes, viszont kezességvállalási díjat kell fizetni, 10 éves futamidejű, és a folyósítás egy összegben történik. A hitelt felvevő nők számára gyermekvállalás esetén részleges vagy teljes tartozáselengedés is kérhető – a gyermekek számától függően.
Közlekedési és utazási kedvezmények
Az édesanyák számára kedvezményes utazási lehetőségek is rendelkezésre állnak. Kisgyermekes bérletigazolvány több településen is igénybe vehető, amennyiben az érintett személy CSED, GYED, GYES vagy GYET ellátásban részesül. Fontos azonban, hogy nem minden településen érhető el a kedvezményes bérlet, ezért érdemes az önkormányzatnál érdeklődni a lehetőségekről.
A megfelelő állami támogatások és kedvezmények kihasználásával az szülőség pénzügyi terhei csökkenthetők, ezáltal pedig gondoskodhatsz a családod stabil és biztonságos jövőjéről. Ha kérdéseid vannak a támogatások vagy hitelek igénylésével kapcsolatban, akkor mindenképp kérj segítséget egy pénzügyi tanácsadótól!
Jelen cikk általános jellegű tájékoztatást nyújt a részletezett témával kapcsolatban. A cikk nem minősül útmutatónak, tanácsnak. Kérjük, hogy minden esetben olvasd el a témában fellelhető egyéb információs tartalmakat, illetve kérd szakértő segítségét.