Provident
blog

Felelős hulladékkezelés: mi legyen az elemekkel, telefonokkal, olajjal és gyógyszerekkel?

A modern világban rengeteg olyan hulladék keletkezik a mindennapok során, amely különleges kezelést igényel. Az elhasznált elemek, régi telefonok, fáradt olaj és lejárt gyógyszerek nem dobhatók a háztartási szemétbe, mivel komoly környezeti károkat okozhatnak. De mit tehetünk ezekkel a veszélyes hulladékokkal? Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogyan lehet megfelelően kezelni ezeket az anyagokat, és milyen lehetőségek állnak rendelkezésedre a felelős hulladékkezelés érdekében.

Miért fontos a felelős hulladékkezelés?

Habár kényelmes lenne mindent a kommunális hulladékgyűjtőbe dobni, hosszú távon komoly környezeti károkat okozhatunk, ha nem megfelelően kezeljük a keletkezett hulladékot. 

A felelős hulladékkezelés jegyében ezért a kommunális hulladékba csak olyan anyagok kerülhetnek, amelyek nem veszélyesek a környezetre és az emberi egészségre. Az elemekben, elektronikai eszközökben, használt olajban és gyógyszerekben egyaránt olyan anyagok találhatók, amelyek súlyosan szennyezhetik a talajt, a levegőt és a vizeket, illetve károsíthatják az élővilágot

Épp ezért ezeknek a típusú hulladékoknak külön gyűjtési és ártalmatlanítási rendszere van, amit a környezet védelme érdekében neked is mindenképp fontos ismerned és alkalmaznod.

Elemek és akkumulátorok helyes kezelése

Miért veszélyesek az elhasznált elemek és akkumulátorok?

Az elemek és az akkumulátorok különféle káros anyagokat – például ólmot, higanyt, kadmiumot, lítiumot vagy nikkelt – tartalmazhatnak, melyek mérgezőek a környezet és az emberi szervezet számára. Ha a kommunális szemét dobod az elemeket és az akkumulátorokat, akkor ezek a káros anyagok könnyen kiszivároghatnak, ezzel pedig komoly természeti és egészségügyi problémákat okozhatnak. 

Emellett érdemes tudni, hogy az akkumulátorok újrahasznosíthatóak is: a bennük található fémet visszanyerhetik és újrafeldolgozhatják – ezzel pedig a nyersanyagok felhasználása és a szeméttelepek terhelése is csökkenthető.

Száraz és zárt helyen gyűjtsd az elemeket és az akkumulátorokat!

Fontos, hogy mindig a lakásban tárold a használt akkumulátorokat és az elemeket! Soha ne hagyd kint az udvaron vagy a kertben, ugyanis az eső vagy más környezeti tényezők hatására – a burkolat megsérülését követően – könnyen kioldódhatnak a mérgező anyagok és bekerülhetnek a talajba vagy a vízbe. Mindemellett a szabadban tárolva tűzveszélyesek is, ugyanis a vegyi anyagok nedvesség hatására tüzet is okozhatnak.

Használt elemek gyűjtése

Hol adhatod le az elhasznált elemeket és akkumulátorokat? 

Az elemeket és az akkumulátorokat több helyen is leadhatod Magyarországon. 

Egyrészt különféle boltokban találhatsz számos veszélyeshulladék-gyűjtőpontot országszerte. Keresd meg a lakóhelyedhez legközelebb eső gyűjtőpontot, ami akár

  • élelmiszerboltokban, 
  • drogériákban, 
  • elektronikai áruházakban 
  • és benzinkutakon is előfordulhat. 

Másrészt az elemeket és az akkumulátorokat hulladékgyűjtő udvarokba is elviheted. A hulladékudvarokban a háztartásokban keletkezett különféle hulladékokat adhatod le teljesen ingyen – például papírt, műanyagot, ruhát, festéket, elemet, akkumulátort vagy elektronikai termékeket. A hulladékudvarok országszerte sok helyen megtalálhatóak, az igénybevételhez mindössze a lakcímkártyádra lesz szükséged. Fontos azonban, hogy mielőtt elvinnéd az összegyűjtött hulladékot, ellenőrizd le, hogy pontosan mit és mennyit lehet leadni az adott hulladékudvarban, ugyanis bizonyos helyekre nem vihetsz el mindent.

Régi mobiltelefonok és egyéb elektronikai hulladékok kezelése

Mik az elektromos hulladékok?

E-hulladéknak, vagyis elektromos hulladéknak nevezzük azokat a használt elektronikai eszközöket és háztartási gépeket, amelyek már elértek élettartamuk végére, meghibásodtak vagy nem használhatók tovább. 

Elektromos hulladékok, hulladékkezelés

Az e-hulladékok közé tartoznak például:

  • elektronikai eszközök: telefonok, laptopok, tabletek, tévék, rádiók, számítógépek, stb.
  • konyhai eszközök: mikrohullámú sütő, kávéfőző, robotgépek, stb.
  • fürdőszobai gépek: hajszárító, mosógép, elektromos fogkefe, borotva, vasaló, stb.
  • kerti gépek: fűnyíró, fúró, fűrész, elektromos kerti eszközök, stb.

Miért kell a használt mobiltelefonokat külön gyűjteni?

A mobiltelefonok és egyéb elektronikai eszközök különféle veszélyes, mérgező és tűzveszélyes anyagokat tartalmazhatnak, mint például ólmot, berilliumot, kadmiumot, higanyt, dioxint vagy aranyat. Ezek az anyagok súlyosan szennyezhetik a környezetet és veszélyt jelenthetnek az élővilágra, ha nem megfelelően kezelik őket.

Hol adhatók le a régi telefonok?

Az elektronikai eszközök és régi telefonok leadására több helyen is van lehetőséged, így biztosíthatod, hogy azok a megfelelő módon kerüljenek kezelésre.

  • Hulladékudvar: Az elektromos hulladékokat elviheted a hulladékudvarokba, ahol azokat speciális módon kezelik. Fontos, hogy előre tájékozódj, hogy a kiválasztott hulladékudvar valóban fogadja-e a telefonokat, elektronikai eszközöket!
  • Ingyenes veszélyeshulladék-gyűjtés: A legtöbb városban évente egy-két alkalommal önkormányzatok által szervezett veszélyeshulladék-gyűjtést is tartanak.
  • Elektronikai szaküzletek: A régi mobilokat általában leadhatod elektronikai üzletekben is, különösen akkor, ha egy új telefon vásárolsz. Sok helyen visszaváltási akciók is vannak – ilyenkor általában kedvezményt kapsz, így az új telefont valamennyivel olcsóbban veheted meg. 

Használt sütőolaj és motorolaj kezelése

Miért káros a használt olaj a környezetre?

A fáradt olaj is veszélyes hulladéknak számít: szennyezi a vizeket, a talajt és az élővilágot. Tilos a lefolyóba vagy a szemétbe önteni, ugyanis hosszú távon súlyos károkat okozhat a környezetre nézve! Arról nem is beszélve, hogy a lefolyóba öntve dugulást eredményezhet a csövekben – tehát nemcsak környezetvédelmi, hanem pénzügyi problémát is jelenthet számodra. Emellett a használt olaj újrahasznosítható, így a későbbiekben üzemanyagként (biodízel) felhasználható. 

Használt olaj

Hogyan add le helyesen a fáradt olajat?

  • Találd meg a megfelelő edényt: használj tiszta, jól záródó műanyag tartályt! Ez lehet akár az olaj eredeti palackja is. 
  • Szűrd át az olajat, hogy ne maradjanak benne ételmaradékok!
  • Ne keverd semmilyen más anyaggal, ugyanis ez megnehezíti az újrahasznosítást, sőt akár veszélyes is lehet!

Hol lehet leadni a használt olajat? 

A fáradt olaj gyűjtőpontok több helyen is elérhetőek, így könnyen leadhatod a használt sütőolajat vagy motorolajat az ország szinte bármely pontján

Az összegyűjtött használt olajat elviheted például

  • hulladékudvarokba,
  • benzinkutakra, töltőállomásokra,
  • kiskereskedelmi láncokba, élelmiszerboltokba,
  • köznevelési intézményekbe,
  • és egyéb gyűjtőpontokra is.

Lejárt és felesleges gyógyszerek kezelése

Miért veszélyes a gyógyszerek helytelen kidobása?

A lejárt gyógyszerek szintén veszélyes hulladéknak minősülnek: a gyógyszermaradványok károsak a környezetre nézve, szennyezik a vizet, rontják a levegő minőségét, illetve a növény- és állatvilágra is ártalmasak. Épp ezért a feleslegessé vált vagy lejárt gyógyszereket soha nem szabad a kommunális hulladékok közé dobni. Azt érdemes tudni, hogy a tabletták csomagolása nem tartozik a szennyezett hulladékok közé, így az üres papír-, műanyag vagy fémdobozokat lehet a szelektív hulladékgyűjtőkbe tenni. 

Hova vidd a felesleges gyógyszereket?

A lejárt gyógyszerek leadása a legtöbb gyógyszertárban lehetséges: általában erre a célra szolgáló külön gyűjtőedények állnak rendelkezésre a patikákban. Ezenkívül hulladékudvarok is fogadják a felesleges gyógyszereket, illetve önkormányzatok által szervezett veszélyeshulladék-gyűjtésekre is elviheted. 

Provident tipp: Válasszátok a Provident heti kölcsönét, vagy akár a havi kölcsönét és valósítsátok meg az elképzeléseiteket!

Ne csak a veszélyes hulladékot gyűjtsd külön!

A veszélyes anyagok mellett a papír, a műanyag, a fém és használtruha-hulladékot is érdemes külön gyűjteni a kommunálistól, hiszen a szelektív hulladékgyűjtéssel egy kicsivel hozzájárulhatsz a Föld jólétéhez. Az újrahasznosítással egyrészt csökkenthető a szemét mennyisége, másrészt a folyamat jelentősen kevesebb energiafelhasználást igényel, mint egy új termék előállítása. Harmadrészt pedig általa csökkenthető a talaj- és levegőszennyezés, hiszen ha szelektíven gyűjtöd a hulladékot, akkor az biztosan nem a szeméttelepen köt ki.

A felelős hulladékkezelés nemcsak a környezet védelmében játszik kulcsszerepet, hanem hosszú távon a saját egészségedet is megóvhatod vele. Az elemeket, elektronikai eszközöket, használt olajat és gyógyszereket mindig a megfelelő gyűjtőhelyeken kell leadni, hogy elkerüld a felesleges környezeti terhelést. Ha mindenki odafigyel ezekre az apró lépésekre, együtt egy fenntarthatóbb jövőt teremthetünk!